Aktualności

Ceny i RezerwacjaMETALLICA 28.04.2018 R. TAURON Arenie Kraków

28 kwietnia 2018 METALLICA - TAURON Arena Kraków - Europejska część trasy WORLDWIRED promująca album HARDWIRED...TO SELF-DISTRUCT.

Gorąco polecamy to wydarzenie muzyczne. 

Informacje o biletach: LiveNation.pl

http://www.tauronarenakrakow.pl/wydarzenia/metallica/

ANDRÉ RIEU 24.05.2018 R. TAURON Arenie Kraków

ANDRÉ RIEU wystąpi z towarzyszeniem orkiestry Johanna Straussa w TAURON Arena Kraków 28.05.2018 r. Koncert zaczyna się o godzinie 20:00.

Ten Charyzmatyczny artysta ponownie zawita do Polski podczas światowej trasy koncertowej w 2018 roku.
 Bilety w sprzedaży od piątku 24 listopada od godz. 10:00 na www.andrerieu.com i www.eventim.pl
 

LENNY KRAVITZ 08.06.2018 R. W TAURON Arenie Kraków

LENNY KRAVITZ OGŁASZA WAKACYJNĄ, EUROPEJSKĄ TRASĘ KONCERTOWĄ W 2018 R.


8 czerwca 2018 r. TAURON Arena Kraków!
Nadchodząca wakacyjna europejska trasa zaplanowana na 2018 r. to między innymi koncert w Krakowie! Serdecznie zapraszamy do naszego pięknego- koncertowego miasta!

Więcej informacji na temat koncertu i biletów:
 

Deep Purple 1.07.2018r. Tauron Arenie Kraków

 

DEEP PURPLE - THE LONG GOODBYE TOUR

Pożegnalna trasa zespołu. Muzycy żegnają się ze sceną, będzie więc ich można oglądać w Polsce ostatni raz 01.07.2018 r. w Tauron Arenie Kraków.
Z pewnością warto odwiedzić Kraków, aby uczestniczyć w tym niezwykłym koncercie.
Bilety już w sprzedaży od 03.11.2017 r. 
 
 
Więcej informacji w linku poniżej:
 

PEARL JAM 03.07.2018 r. w TAURON Arenie Kraków!

Europejska trasa Pearl Jam rozpoczyna się w czerwcu 2018 r. w Amsterdamie. W Krakowie zagrają po raz pierwszy 03.lipca tego roku w TAUROn Arenie Kraków. 

Wszelkie informacje będą publikowane na pearljam.com

Informacje o biletach:

http://www.livenation.pl.

Uwaga! Bilety na to wydarzenie są imienne, informacje o zasadach ich funkcjonowania są dostępne tutaj: https://www.ticketmaster.pl/feature/personal/?language=pl-pl

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki jest narodową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, zarejestrowaną w Rejestrze Narodowych Instytucji Kultury pod numerem 21/92 oraz w Państwowym Rejestrze Muzeów pod numerem 16/98. Zamek działa na podstawie statutu nadanego przez Ministra Kultury (Dz.Urz.MKiDN nr 4 poz.7 z 2000 roku). 

Zamek Królewski na Wawelu jest muzeum o charakterze rezydencji historycznej.

Kościół Mariacki

Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, bazyliką Mariacką lub kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po archikatedrze wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski.

Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim. Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.

źródło: http://mariacki.com/

Rynek Główny

Największy średniowieczny plac Europy powstał na przecięciu starych szlaków handlowych w 1257 r. na planie kwadratu o bokach nieznacznie przekraczających 200 m. Rynek Główny i sieć ulic tworzących Stare Miasto wytyczono podczas lokacji miasta na prawie magdeburskim.

Zastosowano wówczas charakterystyczny układ szachownicowy. Z każdej pierzei Rynku wychodzą trzy ulice, jedynie ulica Grodzka, biegnąca w miejscu starego szlaku handlowego, pozostała ukośna. Odstępstwo od symetrii było wynikiem usytuowania stojących tu już budowli: kościołów Mariackiego i św. Wojciecha. Krakowskie Stare Miasto i jego centrum, czyli Rynek Główny, w 1978 r. wpisano na listę UNESCO jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie.

Źródło: http://www.krakow.pl/trasy_turystyczne/1190,artykul,_spacer_1_rynek_glowny.html

Collegium Maius

Collegium Maius, usytuowane u zbiegu ulic Św. Anny i Jagiellońskiej jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim w Polsce.

Początki Collegium Maius wiążą się z rokiem 1400, kiedy nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej. Wtedy od rodziny Pęcherzów z Rzeszotar król polski Władysław Jagiełło wykupił za 600 grzywien, pochodzących z zapisu królowej Jadwigi, narożną jednopiętrową kamienicę.

Budowla była powiększana w ciągu XV wieku poprzez wykup sąsiednich budynków. Ostatecznie budynki połączono po pożarze w 1492 roku oraz dobudowano do nich nowe piętra. Wewnętrzny dziedziniec otoczono wówczas arkadowymi krużgankami o późnogotyckich, kryształowych sklepieniach. W 1507 budowę dachów nadzorował z ramienia uniwersytetu Mikołaj z Koprzywnicy. Budowniczy Marek zbudował wówczas szczyt nad aulą oraz położył dachówkę na poszyciu dachu. Nazwy Collegium Maius używano od połowy XV w.

W Collegium Maius na parterze mieściły się lektoria (sale wykładowe), a na piętrze Stuba Communis (izba wspólna), biblioteki i mieszkania profesorskie.

W niezmienionym stanie budowla przetrwała aż do przebudowy w stylu neogotyckim, mającej przystosować ją na potrzeby Biblioteki Jagiellońskiej. Prace w latach 1839–1858 prowadził Karol Kremer, a w latach 1864–1870 Herman Bergmann. Collegium Maius było siedzibą Biblioteki do roku 1940. Wkrótce potem rozpoczęto prace kierowane przez prof. Karola Estreichera, mające budynkowi przywrócić stan sprzed 1840. Collegium Maius zostało wówczas przeznaczone na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło: http://www.maius.uj.edu.pl

Krypta Zasłużonych na Skałce

Krypta Zasłużonych na Skałce (Panteon Zasłużonych, Groby Zasłużonych Polaków, Sepulcrum Patriae, zwana także Cmentarzem Wielkich Polaków) –krypta znajdująca się w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce w Krakowie. Powstała w roku 1880 według projektu prof. Józefa Łepkowskiego z roku 1876. Na łuku widnieje łaciński napis credo, quod Redemptor meus vivit („wierzę, że mój Odkupiciel żyje”).

Źródło: http://www.skalka.paulini.pl

Muzeum Czartoryskich

Muzeum XX. Czartoryskich będące najstarszą placówką muzealną w Polsce jest związane z nazwiskiem jednej z najwybitniejszych rodzin magnackich dawnej Polski. Zostało założone w Puławach (Polska Centralna), w 1801 roku, przez księżnę Izabelę z Flemmingów Czartoryską.

Muzeum mieszczące się w dwóch budynkach; Świątyni Sybilli i Domu Gotyckim, było kolekcją romantyczno - sentymentalną i gromadziło przede wszystkim pamiątki dotyczące historii Polski oraz obiekty związane ze sławnymi ludźmi.

Źródło: http://www.muzeum-czartoryskich.krakow.pl

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym i największym muzeum z przymiotnikiem "narodowe" w nazwie w Polsce. Zostało powołane do życia w 1879 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa.

Do końca I wojny światowej było jedynym wielkim dostępnym dla publiczności muzeum na ziemiach polskich i do dziś pozostaje placówką o największej liczbie kolekcji, budynków i stałych galerii. Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje Muzeum liczą blisko 900 tysięcy eksponatów, a jego misją jest upowszechnianie sztuki polskiej i zagranicznej.

Źródło: http://mnk.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa należy do typu muzeów miejskich. Radni Krakowa już w XIX w. podjęli wysiłek stworzenia własnego muzeum historycznego. Inicjatywa utworzenia muzeum gromadzącego miejskie pamiątki pojawiła się w latach 60. XIX w. Powołane przez Radę Miasta w 1890 r. Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa rozpoczęło gromadzenie zbiorów, a powstałe w 1897 r. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa poparło inicjatywę tworzenia muzeum.

Pracownicy Archiwum, tacy jak prof. Stanisław Krzyżanowski i dr Adam Chmiel, aktywnie uczestniczyli w tworzeniu zbiorów dla przyszłego Muzeum Historycznego. Składały się na nie kolekcja ikonografii Krakowa, portrety wybitnych i zasłużonych obywateli miasta, ryciny, przedmioty zabytkowe i dokumenty związane z działalnością cechów, tłoki pieczętne, numizmaty i medale, okazy broni i inne zabytki kultury materialnej, związane z przeszłością Krakowa.

Źródło: http://www.mhk.pl

Opera Krakowska

Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Podtrzymywali ją przez dziesięciolecia różnego rodzaju zapaleńcy, kierowani ambicjami artystycznymi, organizacyjnymi czy po prostu miłością do muzyki. Ich wysiłki nie doprowadziły jednak do powołania zawodowej sceny operowej, choć w królewskim mieście nie raz pobrzmiewały piękne frazy z Halki, Carmen czy Fausta i to w najlepszym wykonaniu.

Opera jako instytucja powstała dopiero w 1954 roku. W skromnej sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 premierą RigolettaGiuseppe Verdiego rozpoczęła swoją działalność. Okres radości i tryumfu trwał jednak krótko. Opera nie miała własnej siedziby. Mimo obietnic, powstających projektów i licznych batalii środowisk twórczych Krakowa, plany budowy gmachu dla rozproszonego w rozmaitych miejscach zespołu operowego ciągle odsuwano w przyszłość. Miejscem prezentacji spektakli operowych był Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, repertuar operetkowy grano na amatorskiej scenie przy ul. Lubicz.

Źródło: http://www.opera.krakow.pl/

Teatr Słowackiego

Działa nieprzerwanie od 1893 roku. Jedna z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych polskich scen. Gmach, zbudowany przez Jana Zawiejskiego, jest zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Na frontonie widnieje napis: „Kraków narodowej sztuce”. Wnętrza ozdabiają freski wiedeńskiego artysty Antona Tucha oraz słynna kurtyna Henryka Siemiradzkiego. Obok sceny znajduje się zabytkowa garderoba wielkiego aktora Ludwika Solskiego.

Źródło: http://www.slowacki.krakow.pl/